Postacie epoki rewolucji przemysłowej

Jethro Tull (ur. 1674 w Basildon, Berkshire w Anglii, zm. 21 lutego 1741 w Shalbourne, Berkshire) – angielski agronom.

Jeden z pionierów agronomii, przyczynił się do modernizacji uprawy roli i upowszechnienia oraz rozwoju narzędzi rolniczych. Skonstruował m.in. siewnik w 1701, pozwalający na zagłębianie nasion w ziemi na zadanej głębokości i sianie ich w rzędach. Wynalazł też konne narzędzie do plewienia chwastów.

         Ilustracja        

                                                                                 Siewnik rzędowy Tulla

James Watt (/t/, ur. 19 stycznia?/30 stycznia 1736, zm. 25 sierpnia 1819) – szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową.

  Ilustracja                              

Sir Richard Arkwright (ur. 23 grudnia 1732 – zm. 3 sierpnia 1792) – angielski wynalazca udoskonalonego krosna tkackiego, do którego zastosował napęd wodny[1]. Wprowadzenie krosna Arkwrighta zapoczątkowało rozwój przemysłu włókienniczego.

 

Richard Arkwright.jpg              

 

Robert Fulton (ur. 14 listopada 1765 w Little-Britain w Pensylwanii, zm. 24 lutego 1815 w Nowym Jorku) – amerykański inżynier i wynalazca, konstruktor pierwszego statku parowego. Studiował malarstwo w Londynie (jest autorem miniatur), później zajął się konstruowaniem statków. W latach 1798–1801 zbudował jedne z pierwszych okrętów podwodnych – trzy napędzane ręcznie za pomocą śruby Nautilusy. Według niektórych źródeł Fulton zbudował Nautilusa w oparciu o projekt polskiego lekarza Jakuba Hoffmanna, który chciał użyć łodzi podwodnej w celu uwolnienia Tadeusza Kościuszki z rosyjskiego więzienia[2]. W 1802 pierwszy statek parowy konstrukcji Fultona został przetestowany w Anglii – Clermont. W 1807 zbudował pierwszy parowy statek pasażerski North River Steamboat, a w latach 1812–1814 pierwszy okręt o napędzie parowym. Pochowany na cmentarzu przy Trinity Church w Nowym Jorku.

Ilustracja

 

Edmund Cartwright (ur. 24 kwietnia 1743 w Marnham, Nottinghamshire, zm. 30 października 1823 w Hastings, Sussex) – wynalazca angielski.

W 1786 opatentował krosno mechaniczne, w 1792 maszynę do wytwarzania przędzy czesankowej. Był jednym z pionierów rewolucji przemysłowej w Anglii

 

 

.

 

 

Jedna myśl na temat “Postacie epoki rewolucji przemysłowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *